STEFANYNKA

Fotografie, popisy z dovoleniek (novších aj starších) recenzie a súbory z GPS (PLT, WPT, prípadne aj IMG pre formát GARMIN), aby ste si mohli urobiť obraz, kde chcete či nechcete minúť svoje peniaze, kade-kam, odkiaľ až pokiaľ, prečo a načo, čo si máte všímať, prípadne čo všetko ste si nevšimli

Náhľady obrázkov sú vo veľkosti približne 150 x 98 bodov, všetky fotografie z príslušnej dovolenky sú zbalené ZIPom a sú vo veľkosti min. 250 bodov.

Stránky sú od 1. 4. 2009 presunuté na novú adresu: www.stefanynka.sk, tu nájdete všetky staré články, postupne aj všetky staré fotky a súbory, ale čo je najdôležitejšie, aj nové články a nové fotky a k tomu aj nové súbory.
Pôvodné stránky fungujú po starom, pri kliknutí na názov STEFANYNKA sa nevrátite na prvú stranu, ale budete presmerovaní na stránky nové.

Späť na fotografie Agia Marina, Chania, Kréta, Grécko - 2001

Termín: jún 2001
CK: Tatratour
Stredisko: Aghia Marina
Hotel: Marina Sands (bungalovy)
Počet osôb: 2 (+4)
Vybavenie: Fotoaparát Praktica BX s 28, 50, 135 a 500 objektívmi.

CESTA A CESTOVKA

Lietadlom TU 154 Slovenských aerolínií, odlet cca 5:20 nášho času (trochu skoré vstávanie), let cca 2 hodiny, časový posun Grécko +1 hodina (prílet 8:30 miestneho času). Odlet z Kréty: 6.30 z hotela, 9:30 odlet (časový posun -1 hod), prílet asi o 10.30 nášho času.

Cestovná kancelária splnila všetko čo sľubovala, ešte aj to, čo sme chceli naviac. Sprievodkyňa (Helena Kovarčíková) sa snažila, dokonca sme ju stretali aj mimo času vyhradeného pre návštevy.

STREDISKO AGIA MARINA, PLÁŽE A OKOLIE


Strediská sú navzájom prepojené, takže nie je možné rozoznať, kde končí jedno a začína druhé. Po ceste od Chanie sme postupne míňali strediská Kato Stalos (piesčitá pláž, pozvoľne sa zvažujúca do mora, málokde sú kamenné platá, asi 10 m od brehu je vo vode pás okruhliakov - cca 10 m, ktoré sú nepríjemné hlavne pri väčších vlnách), Agia Marina (piesčitá pláž, pozvoľne sa zvažujúca do mora, na okrajoch pláže sú kamenné platá, plytká voda po pás ešte 100 - 200 m od brehu pred plážou je ostrov vzdialený asi 1 km, ktorý zmierňuje vlny a výborne sa k nemu pláva pri pokojnom mori; ďalej na západ začínajú móla - vlnolamy, tu sú časté kamenné platá a jemné štrkové pláže, strmší vstup do vody, je potrebné dávať si pozor na vstup do mora hlavne pri búrke) a stredisko Platanias (jemné štrkové až pieskové pláže, prístav pre loďky - tu sme sa neboli kúpať).

Všetky strediská sa rozprestierajú pozdĺž cesty, je tu dostatok hotelov, obchodíkov, super- a hypermarketov, taverien, reštaurácií... V stredisku Agia Marina, skoro oproti benzínovej pumpe nás privítala aj slovenská predavačka. V strediskách je počuť okrem slovenčiny a gréčtiny hlavne angličtinu (tú ovládajú aj pekárky, predavačky, ale tuším, že vlastne všetci kréťania), češtinu, dánštinu, ruštinu i nemčinu.

UBYTOVANIE MARINA SANDS

Bungalovy Marina Sands ležia na konci strediska Agia Marina (čítaj aj Aja Marina), približne 10 km od mesta Chania. Okolie, priestor bungalovov i samotné izby sú upravené a udržiavané, zeleň personál pravidelne zalieva, bazén udržiava, smeti vynáša a na vás sa len usmieva a usmieva. Aj napriek dosť vysokým teplotám v izbách nie je horúco aj bez klimatizácie (to robia tie biele steny), necítiť tu zápach po hnijúcich zvyškoch potravín (nie ako v Turecku). Každá izba má samostatný vchod (dve izby jedno schodište), posteľ, stolík so zrkadlom, dva nočné stolčeky, telefón s rádiom a budíkom, vaňu, balkón so stolíkom a dvoma stoličkami a malú chladničku (zmestí sa tam Metaxa alebo Ouzo, 2x1,5 l vody a nejaké drobnosti na jedenie).

Areál je skutočne veľmi pekne upravený (palmy, kvetiny, zeleň), bazén je menší, bar so slnečníkmi, ležadlami pri bazéne a päť schodíkov so sprchou na vstupe na pláž. Ležadlá na pláži za 1 000 GRD na deň. Rovno pred vami (na sever) je voľné more, trochu doprava (SV) je ostrov (cca 1 km), doľava (SZ) vystupuje v diaľke z oparu polostrov.

Raňajky sa podávajú v jedálničke pri vstupnej hale Marina Sands. Sú klasické rozšírené kontinentálne podávané formou bufetových stolov (jeden deň šunka, salám, syr, druhý deň syr a vajíčko - k tomu biely aj tmavý chlieb, maslo, džem, cereálie, káva, čaj, džús, koláč a ovocie).

Večere sú podávané formou bufetových stolov v neďalekom hoteli HARIS. Po odovzdaní lístku na obed si vyberiete z dvoch hlavných jedál, niekoľkých šalátov a príloh a ovocia. Jedlá sú veľmi chutné, menšou nevýhodou je čas podávania (16:30 - 20:00), ale v prípade výletov je možné sa dohodnúť s pánom Harisom a nechajú vám taký naložený tanier, že si radšej zoberte opasok s dvoma dierkami navyše.

VÝLETY

Okrem výletov pešo po stredisku Agia Marina, po ceste do Kato Stalosu alebo Plataniasu vám CK ponúkne rôzne výlety. V strediskách je možnosť zakúpiť si tieto výlety aj o niečo lacnejšie. Ponúkame porovnanie naša cestovka - grécka cestovka Neorio travel (v drachmách). Je treba si však uvedomiť, že pokiaľ nemáte základy cudzieho jazyka, je výhodnejší aj drahší zájazd s naším sprievodcom.
ELAFONISSI - cca 7 500 GRD (s dopravou) x 6 000 GRD (pravdepodobne aj s dopravou.)
SAMARIA - 10 980 GRD x 6 800 GRD (obe ceny so vstupom a lístkom na loď)
KNOSSOS - 11 000 GRD (so vstupenkou) x 7 500 GRD (+3 000 GRD vstup do múzea)
SANTORINI - cca 23 500 GRD (+ 3 600 GRD cesta do Rethymna) x 20 000 až 30 000 GRD (neviem, či sú ešte poplatky za cestu)
KRÉTSKY VEČER - cca 10 500 GRD (v cene cesta autobusom, jedlo, pitie) x 8 500 GRD (jedlo zahrnuté v cene)
GRAMVOUSA OSTROV - 10 000 GRD x 6 000 GRD (ale grécka cestovka je bez dopravy do prístavu!).

NAŠE VÝLETY

Rozhodli sme sa pre výlet do Samarie s gréckou cestovkou a do Gramvousy a Balos Bay s CK Tatratour.

SAMARIA

V cestovke zaplatíte 4 500 GRD na osobu, odchod 5.40 priamo od hotela Marina Sands, cca 6.30 z Chanie, cestou do nadmorskej výšky asi 1200 m.n.m. kinetóza zo zákrut (poznatok prvý: slabšie povahy - ako ja - nezabudnite na kinedryl ;-) ), v dedine Omalos na rovnomennej náhornej plošine doplácame sprievodcovi zvyšných 2 300 GRD na vstup a lístok na loď, príchod k Samarii o 8.00 hod. Sprievodca nám rozdal lístky do rokliny, na zadnej strane je vyznačená cesta a odpočívadlá, pitná voda a WC. Cestička pomerne strmou časťou rokliny do údolia. Pri prvej *reštaurácii* (miesto so stolmi, tečúcou pitnou vodou a splachovacím WC) raňajky z domu, voda z domu. Pri ďalších reštauráciách už voda dochádza a treba ju doplniť (a to nebolo ani 30 stupňov). Cestou krásne výhľady na kopce, na vyschnuté vodné koryto a pohorie Lefka Ori (Biele Hory). Pred jedenástou hodinou prichádzame do dedinky SAMARIA (z názvu Osia Maria), najobliehanejšie stavby sú WC a prameň (poznatok druhý: nezabudni si jedlo, pevnejšiu obuv - minimálne tenisky, pohodlné oblečenie, ktoré po príchode do hotela vyperieš alebo zahodíš a fľašu na vodu). Cesta pokračuje cez čoraz viac sa približujúce steny k ďalším prameňom (lunchmeat na drevených laviciach chutil v tej horúčave lepšie ako u nás menu v reštaurácii, studená pramenitá voda za obedom bola tiež vynikajúca). Najatraktívnejšiu časť rokliny Samaria sme prechádzali najpomalšie, pretože proti nám sa vyhrnulo stádo držgrošov a flákačov, ktorí absolvovali len spodnú časť rokliny - tzv. Lenivú Samáriu (Samaria LAZY - cena neviem, ale ušetrili tak 7 až 8 km pochodu). Príchod do dediny Agia Roumeli (na konci parku nám odtrhli časť vstupenky a tak skontrolovali, či sme išli celú trasu a či všetci, čo do rokliny vstúpili, z nej aj vyšli). Hneď za národným parkom je niekoľko stánkov s džúsmi, suvenírmi a hlavne chladným pivom (0,5 l = 800 GRD). K brehu mora sme prišli približne o druhej hodine, krátke kúpanie v Lýbijskom mori a o štvrtej nám sprievodca v reštaurácii KRI-KRI vydal lístky na loď. 16.45 odchod lode z prístavu, prvá zástavka v Sougii, kde nás čakal autobus a ten nás doviezol cez Chaniu až k hotelu (poznatok tretí: Kréťania stavajú cestu serpentínami od jedného vrchu k druhému a až keď nie sú žiadne kopce voľné, tak zamieria k moru - preto si nezabudni Kinedryl). Príchod do hotela asi o 18.00 hod miestneho času.
Pokyny pre turistov využívajúcich grécku cestovku na výlet do Samarie a neznalých jazyka (náš sprievodca hovoril grécky, anglicky, francúzsky, iní možno hovoria aj nemecky). Autobus vás vyzdvihne pred hotelom v čase, ktorý máte vyznačený na voucheri. Pri vstupe do autobusu vám vodič odoberie prvú časť voucheru. Reči sprievodcu počas cesty do hôr sú len na to, aby ste nemali čas zdržiavať autobus neustálym nutkaním na dávenie. Hovorí okrem iného o krásach Kréty, pohoria Lefka Ori, náhornej plošiny Omalos, o rokline Samaria a o návštevnom poriadku - kde môžete jesť, piť, fajčiť, ísť na toaletu a pod. Po príchode do Omalosu vystúpite v reštaurácii, sú tu dve univerzálne WC s obrovským radom. V reštaurácii zaplatíte sprievodcovi zvyšok ceny zájazdu. Po príchode autobusu do Xyloskala počkajte, až vám sprievodca rozdá lístky do Samarie. (Vhrňte sa do rokliny čo najskôr, bežte celú cestu dolu. Čím skôr si zlomíte nohu, tým viac ľudí vás bude ľutovať a možno sa zveziete aj vrtulníkom. Zapamätajte si, že popolníky naplnené vodou sú v tomto vyschnutom prostredí len pre slabé povahy. Načo iné by tam mali hasiace prístrešky a tečúcu vodu v čiernych hadiciach. Na kúpanie sú najlepšie zákutia v dolnej časti Samarie. Tamojšie zvieratá milujú sprchový šampón. S autošampónom sa doposiaľ ešte nestretli. Po prejdení celej rokliny je lepšie spláchnuť pot vychladeným pivom ako kúpaním sa v mori - veď v pive ešte nijakého žraloka plávať nevideli.) V stanovený čas vám sprievodca rozdá lístky na loď odchádzajúcu o 16:45, upozorní na to, že máte vystúpiť na prvej zástavke (Sougia) a máte použiť WC na lodi. Po nastúpení do autobusu sa bude sprievodca opäť snažiť priviesť vás k životu rozprávaním o tom, koľko metrov, krokov, skokov, fotiek, pohľadov a úsmevov ste absolvovali. Ignorujte ho a spite veselo v autobuse, aby ste nevideli nádherné olivové, pomarančovníkové a citrusové plantáže v údoliach. Nebojte sa, autobus vás vyloží na tom istom mieste, kde ste nastupovali ráno - iba na opačnej strane cesty.
Samaria

Ostrov GRAMVOUSA a zátoka BALOS BAY

Odchod autobusom asi o 8.45, cesta do prístavu Kissamos, nalodenie na loď, plavba na ostrov Gramvousa. Cestou výhľad na západné pobrežie Kréty, ktoré sa údajne každý rok dvíha o 2 mm (zatiaľčo východné pobrežie klesá do mora). Po pristátí na ostrove pešia prechádzka na pevnosť (do výšky 137 m) - odporúčame pevnejšiu obuv (plážové šlapky na 10 cm podrážke, v akých tam chodili občianky z bývalého ZSSR, nie sú vhodné na kamenistý a prašný chodník). Výhľad na blízke ostrovy, zátoku Balos Bay a vrak lode (nie našej). Možnosť zakúpenia jedál a nápojov na lodi (pizza, souvlaki, šalát, plechovkové nápoje, Ouzo, Raki a pod.). Po obede krátka plavba do zátoky Balos Bay. Nádherná zátoka a plytkou horúcou modrou a azúrovou vodou, žltým i ružovým pieskom, mušlami i ulitami. Celú nádheru kazili pravdepodobne ropné usadeniny, na ktoré bolo možné občas stúpiť (vezmite si preto aj plážovú obuv nižšej cenovej kategórie - tá sa ľahšie čistí v kontajnerovej čističke). Okolo 16.00 odchod na loď (do zátoky aj zo zátoky vás na loď prepravuje čln a preto nebuďte ako naši bývalí východní bratia, ktorí sa poslušne usadili na jednej strane člna a my sme mali čo robiť, aby sme aj s fotomateriálom, kamerami, mušlami a pod. neskončili vo vode). Po výlete návrat do hotela.

MENA A CENY

GRD sa v čase nášho pobytu zamieňala v oficiálnych zmenárňach, ale aj niektorých obchodíkov v kurze cca 174 až 175 GRD za 1 DM a poplatkom vo výške 2 %. Tovar v obchodoch je označený v GRD a v EURO (10 000 GRD cca 29,35 E). Ceny tovarov a služieb kolíšu, my sme sa najčastejšie stretávali s cenami základných, životne nevyhnutných potravín a tovarov:
Pivo plechovkové, 0,5 l - 220 - 450 GRD
Voda na pitie (6x1,5 l) - 600 - 900 GRD
Voda 0,75 l - 100 GRD
Rožok (väčší ako náš) svetlý alebo tmavý - 60 - 80 GRD
Cola, Fanta plechovka malá - cca 150 - 250 GRD
Paradajky 1 kg - cca 250 - 500 GRD
Víno biele, domáce rozlievané 1 l - 500 - 980 GRD
Víno biele stolové 0,35 l - cca 300 GRD
Víno biele 1,5 l - cca 1000 GRD
Sardinky, konzervy - 400 - 980 GRD
Sušienky, keksíky - 150 - 300 GRD
Menu v reštaurácii (Souvlaki, Mousaka, ryby...) - cca 1000 až 1800 GRD
OUZO 0,7 l - cca 1800 GRD
Suveníry (horská koza KRI-KRI malá 1200 GRD, alabastrové sošky malé cca 1200 GRD, väčšie cca 1800 GRD a pod.) V oblasti sa nachádza veľa predajní s keramikou (s farebnou - modrá, žltá), kožou, striebrom a zlatom, hračkami a plážovými potrebami.
Požičiavanie aut, motoriek a bicyklov - autá cca 10 000 až 20 000 GRD na deň (100 km volných), 3-dňovom cca 32 000 až 53 000 (km voľné) a 7-dňovom od 62 000 do 107 000 GRD (Jeep Samurai). (Ceny minibusov na požiadanie.) Je potrebný platný medzinárodný vodičský preukaz a minimálne 23 rokov (často údajne stačí meno hotela a číslo izby - neoverené). Motorky (bike) sú v cenách od 2 600 GRD na deň do 7 000 GRD/deň. Bicykle (tých sme videli dosť málo, asi aj preto, že sa dajú použiť hlavne na ceste popri strediskách, do vnútrozemia sa dá dostať obmedzene, pretože tam začínajú dosť vysoké kopce - pohorie Lefka Ori ná najvyšší vrchol 2 453 m nad morom, planina Omalos je vo výške cca 1 200 m nad morom - uf! - nechcel by som mať v tej horúčave za bicyklom pripnutý nejaký vozík s pitím na uhasenie môjho smädu) sa požičiavajú za 2 500 GRD/deň.

12/2003 - 2008 (c) Stefan     /    Novinky     /    E-mail: olexys@szm.sk    /    English    /    Sitemap    /